Shrňme si to

Soliterně stojící buk u Mšeckých Žehrovic
.
Soliterně stojící buk u Mšeckých Žehrovic.
(foto P. Mudra)

Střední Čechy jsou na první pohled sice nenápadné, ve skutečnosti však mimořádně bohaté území, a to i přesto, že je dnes až nebezpečně přetvořené a přetvářené člověkem. Střední Čechy – to je práce na celý život. Je to neustálý zápas o udržení přírodního bohatství v prostředí, které ekonomicky expanduje a často i zbytečně ničí. Důležité tu jsou (nejméně) tři věci:

  1. Uchovat lesní celky Českého krasu, Křivoklátska a Brd jako přírodního centra středních  Čech tak neporušené a propojené, jak to jen jde.
  2. Udržet údolí a říční nivy prostupné a bez dalších staveb, aby dál mohly plnit funkci biokoridorů, jež spojují střed země s jejími okraji.
  3. Chránit a pečovat o stovky většinou drobných chráněných území rozesetých po celých středních Čechách, za něž v jiných českých krajích většinou nemáme náhrady.


Copyright © 2003 Středočeský kraj, stránky využívají publikační systém Apollo

Licence Creative Commons
Střední Čechy: příroda, člověk, krajina, jehož autorem je Vojen Ložek, Václav Cílek, Jarmila Kubíková a kol., podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Neužívejte dílo komerčně-Zachovejte licenci 4.0 Mezinárodní

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR