Shrňme si to
  Příroda středních Čech je zkoumána asi půl tisíciletí, ale výzkumy stále přinášejí a nadále budou přinášet nové poznatky. To nejlepší nás možná dokonce teprve čeká. V několika aspektech má středočeská příroda světový význam – jedná se zejména o studium staršího paleozoika a o něco méně české křídy. V řadě jiných aspektů má středočeská příroda díky svému postavení na křižovatce Čech a středoevropského prostoru obecně nadnárodní význam – jedná se zejména o lesní komplex biologicky bohatého Křivoklátska a v menší míře o skalní stepi a rozvolněné termofilní háje Českého krasu. Přírodní hodnoty středních Čech však leží ve stínu komínů bývalých hutí a šachetních věží, krčí se mezi chatovými velkoměsty a příměstskými odpadky, a proto je často nejsme schopni plně docenit a někdy ani účinně ochránit.